Marketing afiliacyjny – pierwsze kroki w zarabianiu

Wybór odpowiedniej dla siebie sieci afiliacyjnej to podstawa ale co należy robić dalej aby zwiększać zyski? A przede wszystkim jak zacząć zarabiać.

 

Wybór odpowiedniej dla nas sieci oraz programu partnerskiego

Na samym początku musimy wybrać sieć lub sieci afiliacyjne, w których chcemy zarabiać. Szperając w internecie po różnych rankingach, opisach czy blogach udało mi się wyszukać ok 30 firm działających w Polsce – i zakładam, że to nie wszystkie, ale jak dla mnie to spora ilość. Osobiście prze kilka ostatnich lat korzystałem z zaledwie 8 różnych sieci, przedstawionych tutaj i nie będę się upierał, że są to najlepsze sieci – po prostu takie mi przypadły do gustu i przyniosły zyski.

Przy wyborze odpowiedniej (lub kilku sieci) ważne będzie kierowanie się doświadczenie jakie posiada dana firma, staż na rynku potwierdzony ilością zadowolonych wydawców oraz większą bazę (nie koniecznie ilościową a jakościową) reklamodawców. Narzędzia i materiały reklamowe (kampanie reklamowe, kreacje reklamowe, pliki xml, kreator widżetów, generacja linków partnerskich, kody rabatowe) jakie proponuje firma również muszą być dla nas przyjazne – nie sztuką jest posiadać dobre programy ale mieć utrudnioną możliwość przekierowania ruchu sieciowego. Wspomniana już nieco wcześniej baza reklamodawców to niezwykle ważne dla nas informacje przy podejmowaniu decyzji, musimy mieć świadomość na co sieć jest bardziej nastawiona czy programy niszowe czy bardziej masowe (dlatego czasem warto korzystać z kilku sieci). Znaczące przy wyborze sieci może okazać się jak bardzo przyjazny jest dla nas panel wydawcy, ze głównie względu na dostępność i odświeżanie statystyk wygenerowanego ruch i konwersji jakich otrzymujemy oraz ich czytelność. Prowizje i wypłaty naszych środków to chyba najważniejszy aspekt wyboru, Prowizja to bardzo ważny argument, warto sprawdzać czy wybierając konkretny program partnerski nie jest on dostępny w innej sieci w znaczniej większej prowizji. Musimy także wiedzieć czy dana sieć jest wypłacalna, jakie jest minimum wypłaty, jaki jest okres oczekiwania – o wszystkim warto czytać i sprawdzać opinie użytkowników na forach i mediach społecznościowych. Pamiętaj wiele młodych sieci afiliacyjnych ma często wiele problemów związanych z wypłatami, nie zawsze wynikające z ich niechęci dlatego w wielu przypadkach trzeba być cierpliwym i bardzo ostrożnym (reklamodawca ma od 30 do nawet 100 dnia na potwierdzenie sprzedaży, ponieważ klient ma czas na zwrot produktu)  – najlepiej wypłacać często a w mniejszych kwotach. Niezwykle ważne będzie również sprawdzeni czy wsparcie i pomoc w przypadku problemów jest adekwatna do naszych potrzeb, pierwsze co należy sprawdzić jest dostępność i zawartość działu FAQ, warto także na wstępie zadać pytanie do działu obsługi aby sprawdzić ich wiedzę. Wiele sieci oferuje również wiele dodatkowych poradników, szkoleń czy artykułów dla swoich wydawców.

Wybór i integracja programu partnerskiego

Gdy mamy już wybraną sieć najważniejszą części będzie wybranie programu partnerskiego zgodnego z proponowaną przez nas treścią. Na nasz wybór musi przede wszystkim wpłynąć rodzaj promowania programu partnerskiego, w mini słowniku podałem kilka metod rozliczeniowych preferowanych przez sieci afiliacyjne (znajdzie to tutaj), pamiętaj afiliacja raczej pomija CPM (wyświetlanie reklamy) oraz CPC (klikanie w reklamy) i dostępne dla bardzo dużych serwisów więc nie polecam wyboru. Więc teraz co wybrać? Załóżmy że prowadzimy bloga o określonej tematyce, najrozsądniej będzie wybrać program partnerski o bardzo zbliżonej tematyce, nawiązujący do niej lub będący w kręgu naszych zainteresowań – z doświadczenia wiem, że możne to znacząco wpłynąć i ułatwić wam promocję produktu (np. promowanie wśród swoich znajomych, grupach docelowych czy forach internetowych). Pamiętaj, nie jesteśmy ograniczeni ilością programów promowanych programów, dlatego można wybrać kilka a następnie zostawić te bardziej zyskowne, zbyt duża ilość może jednak bardzo szybko zniechęcić naszych potencjalnych klientów – dużo reklam to również przeciążanie przeglądarki, wiele osób używa adblock więc nie koniecznie docenią naszą negatywną pracę.

Nie szukaj, może bardziej nie taktuj poważnie informacji typu, ten program jest najlepszy i na pewno na nim zarobisz 10000 w 10 dni! – na tym nie zarobisz, słuchaj siebie i integruj programy z treściami jakie proponujesz. Dlatego ja ci nie podpowiem co jest najlepsze w tej treci nie znając ciebie, możesz do mnie napisać a wtedy razem coś dobierzemy.

Oszustwo i bezpieczeństwo w programach partnerskich

 

http://affmarketing.pl/poradnik-jak-osiagnac-dobra-relacje-z-partnerem-afiliacyjnym/

http://affmarketing.pl/affiliate-wp-czyli-program-partnerski-na-wordpress/

http://affmarketing.pl/jak-zaczac-zarabiac-w-programach-partnerskich-w-3-krokach/

http://affmarketing.pl/co-powinienes-wiedziec-o-fraudach-w-afiliacji/

http://affmarketing.pl/

https://www.youtube.com/ watch?v=O6Y6LkSNTg0